Latest teaching and learning ideas

The Latest in Tech, Tools and Toys for Teachers.  Lesson Plans, Classroom resources and ideas for busy teachers.  iPad Apps and Android Apps for teachers and students.

We want to buy YOUR Lesson Plans $$$

We are looking for quality lesson plans to buy from teachers around the world to share across the web. 

Depending on the quality and originality of your lesson plans we will pay between $US $5.00 to $10.00 per lesson or unit of work.

We are looking for lesson plans across all areas of the curriculum and will give you full professional accreditation for your work but we will own the future copyright to the lesson to publish on edgalaxy.com.

So if your laptop has hundreds of dollars worth of lesson plans on it that are doing nothing at the moment please send us an email and we will explain this process further.  Payment to teachers is usually made within 24 hours of receiving your lesson plans via paypal.

Hope to hear from you soon.